S

Spód do słodkiej kruchej tarty

Uniwersalny podstawowy przepis na spód do kruchej tarty.

Podane proporcje są przeznaczone na tartę o średnicy 20 cm – idealną na rodzinny podwieczorek. Zredukowałam ilość składników do takiego właśnie rozmiaru, bo niektóre tarty słabo wytrzymują przechowywanie i potrzebowałam mniejszej porcji, takiej na raz. Z dwudziestocentymetrowej tarty wychodzi 6 – 8 porcji, więc wystarczy dla rodziny lub na spotkanie w małym gronie.

Masło nie musi być zimne – łatwiej się wtedy zagniata ciasto. Ale wtedy musisz uwzględnić dłuższy czas chłodzenia surowego ciasta w lodówce. Kruche ciasto musi być zimne, kiedy wędruje do rozgrzanego piekarnika. Można je zrobić nawet poprzedniego dnia i zostawić na noc w lodówce.

Polecam używanie form z wyjmowanym dnem. Wprawdzie w ceramicznych tarta wygląda uroczo, ale bardzo kruszy się podczas krojenia, a wyjęcie (zwłaszcza pierwszej porcji) w całości jest prawdziwym wyzwaniem.

Jeśli używasz perforowanej formy do tarty – nie musisz obciążać ciasta, żeby się nie wybrzuszyło i nie spłynęło. Jeśli masz normalną, bez dziurek – zgnieć papier do pieczenia, rozłóż na wierzchu ciasta i wysyp nań kulki lub kamyczki do pieczenia. Można kupić ceramiczne kulki, albo użyć drobnych kamyczków ogrodowych, wcześniej wyparzonych. Jeżeli używasz obciążników – pamiętaj, żeby je umyć po każdym pieczeniu. Nie mam pojęcia jak, ale tłuszcz do nich przenika i po kilku użyciach mogą przejść jego zapachem.


SPÓD DO SŁODKIEJ KRUCHEJ TARTY


  • 150 g mąki
  • 100 g masła
  • 50 g cukru pudru
  • 1 żółtko
  • szczypta soli

Szybko zagnieć ciasto. Uformuj kulę, spłaszcz (łatwiej będzie ją rozwałkować), zawiń w folię i włóż do lodówki na godzinę lub dłużej.

Wyjmij ciasto z lodówki, rozwałkuj, przełóż do formy i dokładnie dociśnij do brzegów oraz dna. Obetnij wystające resztki. Wstaw ponownie do lodówki na pół godziny lub dłużej.

Rozgrzej piekarnik do 180℃.

Włóż ciasto do gorącego piekarnika (patrz: uwagi na ten temat w opisie nad przepisem!) na 15 – 20 minut. Powinno się lekko zrumienić na słomkowy kolor.

Upieczone ciasto wyjmij z piekarnika i odstaw do całkowitego wystudzenia.

chyba, że…

Chyba, że pieczesz tartę, która potrzebuje jedynie podpieczonego spodu.

Wtedy piecz spód około 10 minut – aż wierzch się zmatowi. Jeśli używasz papieru z kamyczkami – po 10 minutach usuń papier i piecz ciasto jeszcze przez 5-10 minut, do zmatowienia.

Wyjmij ciasto z piekarnika, wystudź (to ważne, bo zimne ciasto tak szybko nie rozmięknie!) i użyj do tarty, wymagającej podpieczonego spodu.

© 2023, Jo. All rights reserved.

CategoriesBez kategorii

Dziękuję za komentarz. Postaram się możliwie szybko na niego odpowiedzieć.