B

Babka drożdżowa

Zgodnie z tradycją na wielkanocnym stole króluje u nas baba drożdżowa. Przygotowanie jej nie jest trudne, trzeba jedynie pamiętać o trzymaniu ciasta w cieple (więc nie otwieramy okna kiedy wyrasta) i postawieniu upieczonej babki do ostudzenia na kratce (blat lub deska nie są dobrym pomysłem).


BABA DROŻDŻOWA

500 g mąki pszennej
szklanka ciepłego mleka
150 g cukru
100 g masła
6 żółtek + 1 jajko do posmarowania ciasta
50 g drożdży
szczypta soli
mały cukier waniliowy (jeśli domowej roboty to duża łyżka)
opcjonalnie: rodzynki, skórka pomarańczowa, inne bakalie 

Rozetrzyj drożdże z łyżką cukru. Dodaj ciepłe mleko – powinno być letnie, nie gorące. Wymieszaj. Dodaj łyżkę mąki, ponownie wymieszaj i odstaw w ciepłe miejsce.

Utrzyj żółtka z pozostałym cukrem.

Przesiej mąkę do dużej miski. Roztop i ostudź masło.

Kiedy rozczyn podwoi objętość, dodaj do mąki rozczyn, utarte żółtka, cukier waniliowy i szczyptę soli. Dokładnie wymieszaj i zacznij wyrabiać ciasto, dodając porcjami przestudzone masło. Wyrabiaj ciasto, aż zaczną się pokazywać pęcherzyki powietrza. Zostaw przykryte ściereczką do wyrośnięcia, w ciepłym miejscu.

Jeśli dodajesz bakalie: przebierz je, oprósz mąką (dzięki temu nie opadną na dno ciasta).

Kiedy ciasto podwoi objętość dodaj bakalie i ponownie wyrób.

Rozgrzej piekarnik do 200℃.

Przygotuj formę do pieczenia: wysmaruj masłem i oprósz mąką. Napełnij formę do połowy ciastem – będzie jeszcze rosło. Odstaw ponownie do wyrośnięcia.

Roztrzep jajko z odrobiną wody i posmaruj babę. Wstaw ciasto do nagrzanego piekarnika, a po 10 minutach zmniejsz temperaturę do 180℃ i piecz jeszcze około 50 minut. Sprawdź patyczkiem, czy ciasto jest upieczone – powinien być suchy.

Upieczona babę wyjmij z formy i ustaw na kratce do studzenia – w ten sposób unikniesz zakalca. Możesz ją polukrować albo posypać cukrem pudrem.

Jeśli potrzebujesz dwóch babek (bo na przykład twoje dziecko uważa, że rodzynki są trujące i jedna babka musi być bez bakalii) – skorzystaj z przepisu na ciasto drożdżowe z kilograma mąki. Wychodzą mi z niego dwie średnie babki i dodatkowo mała babeczka do święconki.

A jeśli zostaną ci resztki podeschniętego ciasta – pamiętaj o cudownym puddingu!

© 2021, Jo.. All rights reserved.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *